detaysoft SAP Sponsorluğunda Dijital İK ve Veri

22-06-2021 İK Analitik ve Dijital İnsan Kaynakları Emre Tuna Aydın

SAP Detaysoft sponsorluğunda 200’den fazla kayıt alan Yöneticilere Özel Dijital İK ve Gelişim Serüveni eğitimimizi 16 Aralık 2020’de tamamladık.

 

Aslında duyuru ve kısa bir paylaşım gibi gözüken bu giriş kısmı, bize Dijital İK ve Veri Analiğine olan ilginin son 3 yılda özellikle nasıl arttığını gösteriyor. Yaklaşık 8 yıldır bu alanda eğitim ve danışmanlık verdiğimiz için bu gelişimi hissetmek hem heyecan hem de endişe verici.

 

Heyecan verici çünkü İnsan Kaynakları Analitiği veya İnsan Analitiği için uzun yıllardır hem çalışıyor, hem de bu konunun önemine inanıyoruz. Ama bir yandan bir çok çalışmaya göre İK analitik gelişiminin önündeki en büyük engel olarak raporlanan Dijital Yetkinlik Eksikliğini de gözlemliyoruz.

Dijital ik ve ik analitik

Dijital İnsan Kaynaklarınde People Analytics veya İK analitik çalışmaları

Nereden başlasak?

Karamsar bir geçiş gibi gözükse de şimdiden SQL, İleri Seviye Excel (Vlookup değil, PowerPivot, Data model in Excel gibi konular) ile başlarsak bir fırsata da dönüştürebiliriz. Hatta 5 Dakikada İş Zekası raporu okumak yazımız ile hemen iş zekası raporu yapmaya başlayabilirsiniz bile.

İK Mobil İş Zekası Raporunu 5 dakikada yapabilir miyiz? yazısı için tıklayın

 

Eğitimde neler yaptık?


200’den fazla İK Yöneticisinin kayıt olduğu eğitimde Veri Analitiği ve gelişim kesişiminde uygulamalar ile ilerledik. Bir karar ağacı algoritması ile İK analitik çalışma örneği gerçekleştirdik.

Peryön Derneği zemininde ve SAP Detaysoft sponsorluğundaki eğitimimizi 1 gün olarak planlamıştık. Bu 1 güne İşe Alım ile ilgili iş zekası raporu çalışmasını da eklediğimizi belirtelim.

Doğru Yön ve Doğru Hız

Bugün Dünyadaki İK analitik çalışmalarına baktığımızda yapılan örneklerin ilgi çekici olduğunu paylaşan bir çok katılımcı ve teşekkür maili almamız doğru yönde olduğumuzu gösteriyor. Ama gelen talebin boyutu nedeniyle “doğru hızla” o yöne ilerliyor muyuz pek emin değiliz.

Hatta İK’nın hangi alanında çalışıyorsak çalışalım İK &Veri Kesişimine (“Doğru Yöne”) ardından da “Doğru Hıza” ulaşmamız gerekecek. Herhalde her yöneticinin bir İK Yöneticisi olduğunu ve İnsan Analitiğininda her departman için önemini açıklamaya gerek yok.

 

Güncel paylaşımlar ve ik analitiğini takip için tıklayın

Ya da bugün İK Analitik danışmanlığı ve eğitimine göz atın.

 

peopleanalytics #humanresources #dijitalik #bncinsight #insankaynakları #datascience #hranalytics #işealım

HrAnalitik.com

Emre  Tuna  Aydın

Emre Tuna Aydın

Tüm Yazıları