Hayatın İçinden Bir Kavram: Metrik

22-06-2021 İnsan Kaynakları Fonksiyonları Emre Tuna Aydın

Hayatın içinden ölçümleme ile ilgili şu örneklere bir bakın

Yeni bir araba alma planınızda “ne kadar yakacağı” bir metriktir. Ya da çocuğunuzun boyunun yaşına göre ne kadar olduğu.

Yüksek alanlar dahi, konu sınavlarda aldığınız puanlara geldiğinde strese girer.

Artık pek önemi kalmamış gibi gözükse de Ev- iş arası km, internetinizin hızı, günde ne kadar yürüdüğünüz hayatta sık kullanılan metriklerdir.

Hemen ardından da metrikler arasındaki ilişkiler ve analitik çalışmaları yapılabilir. Belli bir eşiğin (veri analitiğinde Threshold belirlemeye bakın) üzerinde yürüyorsanız sağlıklı olmanız ile diğer metrikleriniz arasında da (ekg sonuçları, şeker, kan basıncı değerleri) bir ilişkiye bakabilirsiniz.

Kalp atış hızınız, nefes sıklığınız…
 

Peki ya İnsan Kaynakları ve Ölçümleme

Burada konuyu insan kaynaklarına getirelim. Eğer İnsan kaynaklarında metriklere gelirseniz “neyi ölçmeliyim” sorusunu “ne sıklıkta” ölçmeliyim sorusunun cevabını bulmanız gerekir. Biraz daha derine inmek için bu yazıya bir göz atabilirsiniz.
 

Ya da İK Metrikleri ile ilgili 8 yıldır devam eden İK Metrikleri veya Yeni Nesil İK Raporları eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.


İk metrikleri ile ilgili şöyle “güzel” bir liste olsa, oradan ilk ölçümlemelere başlasam diye merak ediyorsanız bu listeye göz atın derim.

http://bit.ly/Saratoga_


 Bu listeyi metrikler ile ilgili ilerlerken yanınızda bulunmanızı önerelim.

Emre  Tuna  Aydın

Emre Tuna Aydın

Tüm Yazıları