İK Analitik Bir Günde Mümkün mü ?

09-06-2021 İK Analitik ve Dijital İnsan Kaynakları Emre Tuna Aydın

Başlıktaki soru nesnel bir soru ama cevabı “nasıl bir İK analitik” sorusuna vereceğiniz cevaba göre değişecektir.  5 yıldan fazla bir süredir İK Analitik konusunda çalışmalar yapmakta, eğitimler ve danışmanlık vermekteyim. Temel olarak İnsan Kaynakları Analitiği öncesinde, hemen korkmayın akademik bir yazı olmayacak bu, Analitik ve Veri kavramlarını anlamamız gerek. Veri ile ilgili Big Data konuşmaları, paneller ve bizim de dahil olduğumuz bir kısım konferanslardan bir çok şey duymuşsunuzdur. 

Özellike büyük veri’nin olmazsa olmazı 3 unsuru hatırlamadan geçmeyelim.

  • Hız – Veri yeterli hızda ulaşıyor mu
  • Hacim – Veri yeterli hacimde mi
  • Harmoni – Veri diğer kaynaklardan gelen veri ile “uyum” içinde mi?

 

Peki büyük veri’nin “anlamlı” hale gelebilmesi için neye ihtiyacımız var. “Sadeleştirmeye” Yazıyı okuyan İş Zekası uzmanları bunu hemen tahmin etmiştir; ya da çok fazla veri ile çalışan HR-IT’ciler veya yeni adı ile İK Raporlama veya İK Analitik Uzmanları. 

Başlıktaki sorudan uzaklaştık gibi gelse de, aslında tam cevabının yakınındayız.

İK Analitiği en özet ve bence en güzel ifade ile “veri’den anlam çıkarmaktır“.

Bunu dilerseniz;

  • Bir iş zekası aracı (Tableu, Qlicksense veya Powerbi),
  • Veya bir istatistik aracı ile (R Studio, Python veya evet Excel’de),
  • Ya da son olarak bir Veri Madenciliği aracıyla (WEKA, SPSS) yapabilirsiniz.

 

Peki ya 1 günde İK Analitik yapmak istiyorum olur mu derseniz. Evet olur. Ancak bu yollardan sadece İş Zekası – Veri Görselleştirme kısmını hızlı bir eğitimle 1 günde yapabilir hale gelebilirsiniz. İstatistik araçlarından WEKA ve özellikle R için oldukça fazla zaman ayırmanız gerekebilir. Bunlar ile ilgili kendimi nasıl geliştiririm, nereden başlamam lazım diye merak ediyorsanız yazıları takip etmeye devam edin. Yakında bu konuları  sitede yayımlayacağız.

Ayrıca İK Analitik konusunda eğitim ve danışmanlık için her zaman olduğu gibi bu site üzerinden de bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

emretunaaydin@hranalitik.com

Not:İlerleyen dönem içerisinde her bir Analitik aracını, İK Analitik’te nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili yazılar da kaleme alacağız. 

Emre  Tuna  Aydın

Emre Tuna Aydın

Tüm Yazıları