İK Mobil İş Zekası Raporunu 5 Dakikada Yapabilir miyiz?

22-06-2021 İK Analitik ve Dijital İnsan Kaynakları Emre Tuna Aydın

Başlık biraz popüler gözüküyor. Her zaman popüler konulara mesafeli yaklaşanlardansanız, bu sefer yanıldığınızı söyleyebiliriz.

İnsan Kaynakları uzun süredir değişiyor, gelişiyor. Ama artık, “veri çağında” geri dönüşü olmayan bir yola girmiş durumda. Şöyle düşünün: Bir bankacılık hizmeti olan Para Havalesini mobil aplikasyon üzerinden birkaç kere yaptıktan sonra bankaya gitmeniz neredeyse “işkence” gibi hissettirir.

İşte İnsan Kaynakları Analitiği’nin önemli bir alt başlığı olan “veri görselleştirme” ve “iş zekası”nı da bir kere yaptıktan sonra eski tür raporlamalar ile uğraşmanız böyle hissettirebilir.

Peki neden İK’cılar İş Zekası yapmıyor

Aslında yapıyorlar. 5 yıldır devam eden İK Analitik eğitimlerimize katılımcı profili günden güne değişiyor. Korelasyon yaparken normal dağılımı, lineer regresyon yaparken logistic regresyonu soruyorlar. Biraz challenging – zorlayıcı gözükse de çok geliştirici sorular. En son katıldığım bir etkinlikte İş Hukuku Analitiği konusunda bir soru ile karşılaştım. Geçmişte şirketinizi cevaplar ile değil sorularla yönetmenin fayfalarını sosyal medyada (linke tıklayabilirsiniz) paylaşmıştık. Soruları duydukça sizi nasıl geliştirdiğini düşünün.

İnsan Kaynakları çalışanlarının neden BI ( HR Business Intelligence) – İK İş Zekası yapmadığını sormuştuk. Geçtiğimiz hafta (Şubat 2020) gerçekleştirdiğimiz bir etkinlikte sorunun hala “dijital yetkinlik eksikliği” olduğunu gözlemledim. Bunu ilk neden olarak görsek de asıl engel bu değil.

Asıl engel ilginç gelebilir ama “merak eksikliği” ve bu merak duygusuna eşlik edecek “keyif” duygusunun bir arada yer almaması gibi gözüküyor. Ama yeni nesil ik’cıları tanıdıkça bu ikisinin de ötesine geçebileceğimizi görüyorum. Eğer bir İK Departmanından sorumluysanız veya bir İK çalışanı iseni, mutlaka Merak ve Keyif konusunu bir düşünün derim. Etrafınızdaki arkadaşlarınızda bu duygular var mı? Unutmayın, duygular davranışı tetikleyen temel parametrelerdendir.

Dijital İK Yetkinlik eksikliğini özellikle uygulamalı eğitimler ile çözebilirsiniz. Bunun için buradaki linke tıklayıp içeriği inceleyebilirsiniz. Veya yakın zamanda açacağımız Dijital İK Yetkinlik Programımız için bize ulabilirsiniz. Ama Merak ve Keyif duygusunun birlikteliği için İşe Alımcılarınız ile bugün konuşmanızı öneririm.

Uzun vadede ise “Merak” konusunu ana değerlerinizden biri yapmanızı öneririm. Yeni Veri Çağının en önemli yetkinliği unutmayın, Merak olacak. Şirket değer çalıştaylarınız için bunu dikkate alırsanız, bu çağa ayak uydurabilmek çok kolay olur.

İK İş Zekası – 5 Dakikada!

Peki.

Şimdi 5 dakikada nasıl bir ik iş zekası raporu yapacağımız konusuna gelelim. Öncelikle yapmanız gereken Microsoft Power BI uygulamasını (ücretsiz) olarak indirmenizdir. Bunun için bu linki kullanabilirsiniz.

Kurulumu yaptıktan sonra 2 temel tuşu bilmeniz yeterli.

Birincisi Get Data / Veri Al

İkincisi Publish / Yayımla

Birinci tuş İş Zekası aracı olan Power BI’a veri almanızı, ikinci tuş ise bu verileri istediğiniz herkes ile mobile aplikasyon üzerinden paylaşmanızı sağlayacak. Bunu ücretsiz olarak yapabileceksiniz. Aşağıdaki ekrandan bunu görebilirsiniz.

Hemen sol üstte veriyi Excel veya Database seçerek istediğiniz kaynaktan almanız yeterli .

Verileri Düzenleyelim

Bu örnekte bir excel verisi üzerinden gidiyoruz. Temel olarak veri setinizi excelde temizleyip yükleyebilirsiniz.

Dosyayı seçiyoruz:

Verileri excelden seçiyoruz:

 

Grafik tipini seçiyoruz:

Bu işlemlerin ardından tek yapmamız gereken Excel’deki pivat table ile sürükle bırakla raporumuzu yapmak. Value/Değerler alanına her zaman saydırmak, toplam almak istediklerimi. Legend alanına ise rapor kategorilerimizi koymamız yeterli.

Harita seçimlerinde ise Location-lokasyon alanına il veya ilçe bilgisiniz atabilirsiniz sizin için K.Maraş’ı da tanıyacaktır.

Rapor hazır olduktan sonra Publish-Yayımla tuşuna basmanız yeterli. Artık Power BI Hesabınızda ve mobil aplikasyonlarda bu rapora erişim sağlayabilirsiniz.

Sonuç

Tam 5 dakika içinde yukarıdaki gibi bir raporu hazırlamanız mümkün.

Eğer bu konuda bir eğitim almak isterseniz 2 günlük İK İş Zekası Eğitimini size önerebiliriz. Yetkilendirme, farklı kullanıcı grupları oluşturmak gibi konular ile Power BI ile istatistiksel tahminleme yapmanız mümkün olacaktır.

Daha farklı iş zekası araçları ile de HR İş Zekası raporları yapmak mümkün ama eğitimlerde bizim tercihimiz Power BI. Gartner’ın çalışmalarında da en iyi iş zekası aracı olarak Power BI’ı görebilirsiniz. Alternatif arayanlar için Tableu ve Qlickview araçlarını incelemerini öneririz.

Not: PowerBI üzerinden hesap oluşturmak için şirket mail adresinizi kullanmanız gerekir. Gmail ve Hotmail gibi mailler ile hesap oluşturamazsınız.

Emre  Tuna  Aydın

Emre Tuna Aydın

Tüm Yazıları