Online ve Uygulamalı Eğitim Sınıf İçi Eğitimden daha mı fazla etkili?

22-06-2021 Güncel Başlıklar Emre Tuna Aydın

Mesela şöyle başlayalım. Zor bir konu gibi gözüken bir eğitimle.

Acaba online İK Analitik eğitimi olur mu? Olur gibi.

Peki Uygulamalı, İnteraktif ve işe yarar bir İK Analitik eğitimi olur mu.

Uzun yıllardır iş zekası, makine öğrenmesi ve veri analitiği alanlarında eğitim kısmında yer alıyorum. Ancak yukarıdaki sorulara cevabım 2 ay öncesine kadar (Şubat 2020) pek olumlu değildi.

Geçtiğimiz haftalardan itibaren eğitimleri hem Sabancı Üniversitesi online eğitim platformuna uygun hale getirdik, hem de şirket eğitimlerimizi online’a geçirdik. Cevabım online uygulamalı bir eğitimin (eğer interaktif ise) çok daha verimli ve faydalı olduğu yönünde.

Daha önce denemeyenler, “ya sınıfta hocaya soru sormak gibi olur mu canım” diyenler, tamam iyidir ama sınıfın yerini tutmaz diyenler kesinlikle bu deneyimi yaşamalı. Fikirleri gibi sınıf eğitimlerine olan talepleri de değişecek.

Yalnız eğitimleri udemy benzeri platformlardaki “sarılı plak eğitimleri” ile karıştırmamak gerekiyor. Pdf ve sunum açıp üzerinden okumakla sınıfta dahi verimsiz eğitimler hep zihnimizde maalesef.

 

Online Eğitimin Avantajları

  • Tahta Kullanımı: : Kesinlikle sınıf eğitiminden daha işlevsel. Silgi ile bir and istediğiniz alanı silebilir. Yanlış sildiyseniz geri getirebilirsiniz.

Örneğin ilişkisel veri tabanı anlatacaksınız. Yazınız kötüyse yandınız. Yeni araçlarda istediğiniz şekli istediğiniz halde paylaşabilirsiniz. Hazır taslaklarınız varsa onları saymıyorum bile.

Kağıt ve petrol türevi kalemler kullanmadığınız için doğaya da çok yararlı.

  • Ekran ve Yansıtma Problemleri: En iyi otellerde bile projektörler size yardım etmez. Işıkları zaten değiştirilmediği için parlaklık çoğunlukla şansınıza bağlıdır. Online eğitimde ekran istediğiniz parlaklık ve koşulda sizinle.
  • Ekranı biraz büyütebilir misiniz hocam?: Artık herkesin kendi ekranı istediği büyüklükte.
  • Soru sorabilir miyim? Tabii sorabilirsiniz. Artık soruları yazılı da alabildiğimiz için online eğitim sırasında anonim olarak sorular çekinmeden sorulabiliyor.
  • Acaba akşam eğitimi tekrar mı dinlesem?: Eğitimler kayıt olduğu için istediğiniz zaman tekrarını izleyebileceksiniz.
  • Modüler eğitimle ev konforu: Evde kendinize özel istediğiniz içeceği hazırlayarak ev konforunda bir eğitim alabiliyorsunuz.

Şimdi bu yazıya bakınca, sanki bir eğitmen görüşü tüm bunlar diye gözükebilir. Ama bir çoğunu eğitime katılan katılımcılar biz sormadan ilettiler bize.

Dijital Gelecek

Dijital dünya çabuk geldi. Yarın dediğimiz şeyler bugün gerçekleşti gibi gözüküyor.

İnsan kaynakları ve insan geleceğini her Perşembe Açıkbeyin İnstagram sayfasında Canlı yayında Mustafa Acungil ile konuşuyoruz. Dilerseniz bize katılabilirsiniz.

Buraya tıklayarak takip edin deriz. Keyifli olacağınızı garanti edebiliriz. Ama biraz yıkıcı olacağını da eklememiz gerek.

Güncel programımız için ise buraya tıklamanız yeterli.

İnsan kaynakları analitiği eğitimimize talepler her geçen gün artıyor. Yakında yurt dışında da eğitimlerimize başlıyoruz. Detaylar için bir bakın deriz.

YouTube Kanalımızda canlı yayınlara bir göz gezdirin. Çok keyifli sohbetler yer alıyor.

Emre  Tuna  Aydın

Emre Tuna Aydın

Tüm Yazıları