Uzmanlaşmak Yerine Farklı Deneyimler Çok Daha Değerli !

23-06-2021 İnsan Kaynakları Fonksiyonları Emre Tuna Aydın

Acaba bir alanda uzman olmak mı? Yoksa birçok alanda deneyim sahibi olmak mı daha iyi bir iş teklifi almanızı sağlar?

Çalıştığınız şirkette bir yol ayrımı teklifi aldığınızı düşünün. Bir yanda niş bir alanda uzmanlık gerektiren bir konuya odaklanacaksınız. Diğer yanda birkaç alandan sorumlu bir uzmanlık göstermeniz beklenecek. Hangisini seçerdiniz?

Cevabınız ne olursa olsun bu yazıdaki araştırmaya göz atmanızı öneririm.


İş hayatına ilk adımı attığımda “Generalist” bir rolde görev almış, o sırada farklı farklı sorumluluk alanları ile uğraşırken zorlanmıştım. Tabii her zorluk gibi ardından geçen günlerle, bunun gelişime katkısını fark etmiştim.


Bugünlerde hemen hepimiz mavi okyanus stratejisi ve niş alanlarda uzmanlaşmak üzerine çalışıyoruz. Birçok faydasını gördüğümüz uzmanlık alanlarımızın, konu büyük resmi görmeye gelince nötr, hatta olumsuz etkileri olduğunu da unutmamak gerekiyor. Özetle Uzmanlaşırken, generalist rollerin de önemini unutmamamız gerekiyor gibi duruyor.


2016 yılında Harvard Business Review’daki bir çalışma buna vurgu yapıyor.
Yatırım bankacılığı alanında generalist rollerin, uzmanlaşan adaylara göre daha fazla “imza bonusu” – “sign on bonus” aldığı görülüyor.
Öte yandan Her pozisyon için bir çalışma olduğunu söyleyemeyiz. Ama uzmanlaşırken, “diğer alanlarda” körleşmeden bunu yapmanın önemini de unutmamalıyız gibi gözüküyor.

 

Bu konuyu İnsan Kaynakları Analitiği açısından değerlendirdiğimizde ücret analitiği ve performans analitikleri ile daha etkin bir işe alım yönetimi olacağını söylemek mümkün. Bunu ayrı bir yazıyla ele alacağız. İK Analitik için daha fazlasını merak ediyorsanız tıklamanızı önerelim.


Uzmanlaşma konusunda daha fazlasını merak edenlere “uzmanlaşma körlüğü” kavramına göz gezdirmelerini önerelim.

#karar #insankaynakları # decision #hire #recruitment #performance #peopleanalytics #insankaynakları

Emre  Tuna  Aydın

Emre Tuna Aydın

Tüm Yazıları